Erzurum Yaylası Süzme Çiçek Bal

Nasıl Üretiyoruz?

Erzurum bölgesinde özellikle Çat, Tekman ve İspir’de olağanüstü çiçekli bitki çeşitliliği mevcuttur. Kışın 6 ay boyunca karın altında kalan toprak kirlenmez ve kar suyu ile beslenir. Mayıs ayında yeşile bürünen yaylalara konan Kafkas ırkı arı kovanları, yerleşim yerlerine ve tarım araçlarına uzak yerlerde muhafaza edilir. Kış aylarında şeker vermek yerine bir önceki senenin ballarını arılara beslenmesi için veriyor. Bahardan sonra çalışmaya başlayan arılar, Haziran ortasında peteklerini doldurur, ardından sağım ve eleme işlemi başlar. Elenen bal bir süre bekletildikten sonra tenekelenir.

Nasıl Çalışıyoruz?

Ortalama 100 kg ürünün üzerindeki siparişlerinizi Polar Xp soğuk taşımacılık firması ile ürünlerini paletli bir şekilde +2 +4 derece arasında mağazanıza 3 termin 2’de nakliye günü olmak üzere faturalı olarak 5 günde teslim ediyoruz.

Önemli Hatırlatma

01

Satın aldığınız ürünler; uzman görevlilerimiz tarafından, reyonda bulunan en yeni ve son kullanma tarihi en ileri olan ürünlerden seçilerek hazırlanmaktadır.

02

Yöresel peynirler, taze kaşar ve tereyağı gibi süt ve süt ürünlerinin paketleri açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

03

Ürünler; satın alındığı günden itibaren 10-15 gün içerisinde tüketilmelidir.

04

Bu süreç uzayacaksa ürün türüne göre müşteri hizmetlerinden destek alarak ürünü saklayabileceğiniz koşullar hakkında bilgi alabilirsiniz.